9 tipov na vytvorenie zdravej a naplňujúcej rannej rutiny

Rutina je nepochybne jedným z pevných pilierov našej cesty za zdravím a lepším životným štýlom. Vzhľadom na zaneprázdnenosť, ktorá je našou každodennou realitou (bez ohľadu na to, v akom odvetví pracujeme), sú rutinné postupy možno viac na mieste ako kedykoľvek predtým. V skutočnosti sú rutiny procesy, ktoré už robíme takmer bezmyšlienkovite. A ak ich správne nastavíme, môžeme sa týmto "bezmyšlienkovitým" spôsobom, krok za krokom, každý deň posúvať k svojim cieľom.

Ráno v zhone = celodenná katastrofa
Naopak, bez nich sa môžeme cítiť zahltení, neproduktívni a často bezmocní. Ak nemáte žiadnu "zdravú" rutinu a chceli by ste si ju naštartovať, určite začnite tú, ktorá sa rozbehne hneď, ako otvoríte oči: rannú rutinu.

Naše ráno totiž udáva tón celému dňu. Vďaka rannej rutine si vlastne môžeme "vybrať", ako sa budeme počas dňa cítiť. Akonáhle si uvedomíte, že túto voľbu skutočne máte, môžete sa rozhodnúť, že svoj deň využijete naplno. Zároveň sa budete cítiť pod kontrolou. A panebože, to sa budete cítiť dobre!

Na druhej strane vám môžeme zaručiť, že ak bude vaše ráno uponáhľané, budete sa tak cítiť celý deň. Navyše, ak sa neustále niekam ponáhľame, náš nervový systém to vyhodnotí ako stres. Telo potom prejde do režimu "bojuj alebo utekaj". Akonáhle sa tento režim aktivuje, naše telo reaguje tak, ako keby sme sa ocitli v ohrození života - a my jednoducho nestíhame verejnú dopravu.Potom sa to s vami môže ťahať po zvyšok dňa. Ak žijete väčšinu času v tomto režime, nie je možné žiť veľmi dobrý život. Môže byť pre vás ťažké zaspať, sústrediť sa, alebo naopak, uvoľniť sa, byť s druhými "tu a teraz" a mať s nimi kvalitné vzťahy...


Tipy na vytvorenie vlastnej rannej rutiny
Skvelou správou však je, že to môžete zmeniť sami - a to "len" pomocou pevnej rannej rutiny. Niekedy je však ťažšie to urobiť, ako len povedať.

Takže, aby sme tu len nemlátili do vetra, tu je ‍9 tipov na vytvorenie vlastnej pevnej rannej rutiny.

1. Zamerajte sa na to, ako sa chcete počas dňa cítiť, a podľa toho si vytvorte rannú rutinu.

Čo máme na mysli? Ak sa napríklad chcete cítiť uvoľnene, skúste ráno meditovať. Ak ste energickejší, zacvičte si. Ak sa chcete cítiť, akoby ste mali deň pod kontrolou, venujte niekoľko minút organizácii, napíšte si zoznam úloh a svoje 3 hlavné priority na tento deň. Ak chcete mať pocit, že robíte niečo pre svoje zdravie, pridajte si každé ráno jedno vrecúško vlastného, personalizovaného vitapacku.

‍2. Vytvorte si rannú rutinu, ktorá vám vyhovuje


Nestarajte sa o to, čo robí váš najlepší priateľ, partner alebo osoba, ktorú sledujete na sociálnych sieťach. Nemusí to byť pre vás to pravé, nemusí vám to vyhovovať. Koniec koncov, všetci sme v každom ohľade individuálni.

3. Začnite svoje ranné rutinné činnosti každé ráno v rovnakom čase

Áno, to znamená vstávať každé ráno v rovnakom čase bez toho, aby ste budík tlačili do aleluja. Tým, že vstávate v rovnakom čase pri prvom zazvonení budíka (alebo ešte lepšie, úplne prirodzene), posilňujete prirodzený cirkadiánny rytmus svojho tela.

Samozrejme, pomáha aj to, keď idete každý večer spať v rovnakom čase. Takže, keď to zoberieme do úvahy, vaša ranná rutina sa začína už večer predtým!

4. Vyhraďte si čas pre seba
Pomôže vám to pripraviť si dobrý pocit zo seba samého. To následne ovplyvní to, ako budete komunikovať s ľuďmi okolo seba. Môže to znamenať, že sa zobudíte skôr, ako ste zvyknutí, ale verte mi - bude to stáť za to. Navyše, po niekoľkých dňoch si na to tak zvyknete, že nebudete veriť, že ste to celý život robili inak.5. Večer predtým si pripravte všetko, čo môžete

Večer vás môže dokonale pripraviť na ranný úspech. Pripravte si to, v čom chcete bežať. Pripravte si knihu, ktorú chcete čítať, na dohľad. Deň vopred si kúpte zdravé potraviny a deň vopred vymyslite zdravé raňajky. Čím viac si to uľahčíte v úplne bdelom stave, tým ľahšia bude rutina.

6. Začnite jednoducho

Chápeme, že by ste najradšej urobili všetko naraz. Čím menšími krokmi však začnete, tým viac zvýšite svoje šance na úspech. Na začiatok si vyberte dve alebo tri veci, ktoré sa vám budú ľahko realizovať (a možno na nich aj stavať) a budú mať veľký vplyv na váš život.

Napríklad: ráno sa osprchujte, hneď potom si dajte vitapack a zapite ho pohárom vody. Keď to budete dôsledne dodržiavať niekoľko dní alebo týždňov, pridajte napríklad čítanie kapitoly knihy hneď po vypití pohára vody.

7. Vytvorte si hranice okolo telefónu, ktoré len posilnia vašu rannú rutinu

Každý vzťah potrebuje hranice - aj ten s telefónom. Stanovte si pravidlo, že sa telefónu nedotknete skôr ako... napríklad o ôsmej. Ak vstanete o 6:30, máte celú hodinu a pol pre seba - vtedy sa všetko spustí! Písanie denníka, meditácia, cvičenie, hygiena a sebarozvoj... Čokoľvek, čo chcete a potrebujete.

Skvelým pravidlom je tiež vôbec si nebrať telefón do spálne. Tie staré, analógové budíky predsa len majú niečo do seba.

8. Vytvorte si kontrolný zoznam pre rannú rutinu

Vytvorenie návyku si vyžaduje čas. Pomôžte si tým, že si každé ráno (aspoň) počas prvého týždňa odškrtnete každý krok. Takáto berlička pri vytváraní zdravého návyku je na nezaplatenie a zvýšite svoje šance na úspech.

9. Neobviňujte sa, ak vynecháte niektorý deň alebo krok svojej rannej rutiny

Všetci sme len ľudia a život nám niekedy nepraje. Ak sa niekedy odchýlite od svojej rutiny, nebite sa za to. Poučte sa z toho a na druhý deň ráno sa vráťte do svojich koľají!

Teraz máte všetko, čo potrebujete na vytvorenie vlastnej pevnej a naplňujúcej rannej rutiny. Môžu ju dosiahnuť aj zaneprázdnení rodičia. A môžu to urobiť už len tým, že si každé ráno určia ako prioritu len päť až desať minút pre seba.